Jak usunąć wilgoć z samochodu? Wszystkie wpisy

2019-04-26 13:59:05

Zastanawia Cię jak usunąć wilgoć z auta szybko i skutecznie? Poszukujesz sprawdzonych sposobów? Mamy dla Ciebie kilka dobrych porad, które pomogą uporać się z tym problemem!

Jakie są przyczyny wilgoci w samochodzie? 

Wilgoć w samochodzie to dość częsty problem, bez względu na styl jazdy, czy intensywność eksploatacji pojazdu. Do zawilgocenia wnętrza dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym, ale kierowcy z problemem zmagają się przez cały rok. Brud, piasek i woda są wnoszone do samochodu razem z butami lub z odzieżą wierzchnią. W rezultacie szyby mocno parują, a w samochodzie unosi się nieprzyjemny zapach. 

Do powstawania wilgoci może się przyczynić także awaria układu wentylacyjnego, korozja okolic bagażnika,  lub zbyt rzadkie czyszczenie samochodu. Aby pokonać ten problem, należy przede wszystkim pielęgnować wykładziny oraz dywaniki, a także nie dopuszczać do tego, by wilgoć gromadziła się w bagażniku. 

Jak pozbyć się wilgoci w aucie? 

Aby pozbyć się problemu związanego z zawilgoceniem samochodu, należy poddać całe auto gruntownemu czyszczeniu. Począwszy od podłóg, przez tapicerkę, po szyby. Na początku nie ma konieczności angażowania specjalistów. Należy po prostu wyczyścić dokładnie całe wnętrze – odkurzyć podłogę, wyprać tapicerkę, a także użyć specjalnych detergentów do wyczyszczenia szyb. 

W usuwaniu wilgoci może pomóc pochłaniacz wilgoci oraz elektroniczny osuszacz powietrza. Z domowych sposobów sprawdzą się papierowe gazety, a nawet żwirek dla kota. Jeśli wciąż we wnętrzu pojazdu zbiera się wilgoć, najskuteczniejszym sposobem będzie ozonowanie wnętrza pojazdu. Na czym polega taka dezynfekcja? 

Ozonowanie wnętrza pojazdu – jak skutecznie pozbyć się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów? 

Jeśli po wyczyszczeniu auta wciąż zmagamy się z problemem, warto wypróbować ozonowanie wnętrza. To usługa świadczona przez profesjonalne warsztaty motoryzacyjne. Dzięki niej można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz wilgoci z wnętrza pojazdu. To jedna z najskuteczniejszych metod dostępnych na rynku, polecana także dla alergików. Ozonowanie świadczą praktycznie wszystkie warsztaty, zajmujące się klimatyzacją w samochodzie.

Warsztaty specjalizujące się w serwisie klikatyzacji znajdziesz w kategorii Klimatyzacja samochodowa.

Dzięki ozonowaniu można usunąć zapach papierosów i zwierząt, a także pyłki ,drobnoustroje i substancje toksyczne. Usługa ta nie jest droga, a pozwala na długo uporać się z problemem zalegającej w aucie wilgoci. Co jeszcze można zrobić? 

Jak zapobiec gromadzeniu się wilgoci w samochodzie? 

Jeśli Twój samochód ma problemy z nadmiarem wilgoci, być może doszło do uszkodzenia uszczelek drzwi. Przyczyną może być także drożność odpływów oraz uszkodzony układ wentylacyjny. Aby uniknąć gromadzenia się wilgoci, zimą korzystaj z gumowych dywaników do samochodu. Warto także regularnie wymieniać filtr kabinowy, ponieważ zabrudzony podelement może przyczyniać się do powstawania wilgoci. 

Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny zawilgocenia pojazdu? 

Jeśli doszło do uszkodzenia uszczelek, na przykład w wyniku wypadku lub po prostu wskutek starzenia się pojazdu, konieczna będzie ich wymiana. Koszty usunięcia usterki w postaci uszkodzonej uszczelki pokrywy bagażnika nie są duże, ale czynność tę muszą wykonać fachowcy. Z kolei jeśli przyczyną zawilgocenia jest zły stan techniczny filtra kabinowego, należy go po prostu wymienić na nowy. Tego typu demontaż może wykonać nawet właściciel auta we własnej osobie. 
Najlepszym sposobem na wykonanie trafnej diagnozy problemu jest wizyta w renomowanym warsztacie samochodowym. Być może wilgoć w aucie wydaje się błahym problemem, jednak wskazane są regularne przeglądy i wizyty. Dzięki temu można wykluczyć możliwość wystąpienia poważnych awarii oraz uchronić się przed kosztownymi naprawami blacharskimi.


Wszystkie wpisy