Rdza – jak samodzielnie zabezpieczyć samochód przed korodowaniem? Wszystkie wpisy

2018-10-16 12:18:25

Rdza na samochodzie to nie tylko znaczące obniżenie walorów estetycznych auta, ale również niebezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów w trakcie jazdy. Skorodowany samochód gorzej się prowadzi, a rdza na nadkolach, w układzie chłodzenia czy na przewodach hamulcowych może doprowadzić do nieszczęścia. Konieczne jest więc skuteczne zabezpieczenie pojazdu przed tym problemem, co jest możliwe nie tylko w warunkach warsztatowych. Sprawdź co Ty, jako kierowca i właściciel samochodu, możesz zrobić, by znaleźć sposób na rdzę w samochodzie!

 

 

Zabezpieczenie przed rdzą możliwe z odpowiednim preparatem

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych środków do samodzielnej aplikacji, które należy jednak wybierać bardzo dokładnie i ostrożnie. Przede wszystkim nie warto stosować preparatów uniwersalnych, które odznaczają się niską skutecznością. Jeżeli inwestować w preparat na rdzę, to tylko taki, który będzie dostosowany do zabezpieczania wewnętrznego oraz zewnętrznego. W przypadku wnętrza pojazdu, musisz zwrócić szczególną uwagę na elementy podwozia, szczeliny i części ruchome, które są narażone na działanie wilgoci oraz powietrza z zewnątrz.

Zabezpieczenie przed rdzą na zewnątrz, powinno obejmować z kolei:

  • układ zawieszenia,
  • elementy podwozia,
  • felgi,
  • nadkola,
  • karoserię.

Aplikacja preparatu jest prosta, ponieważ większość środków tego typu dostępna jest w formie aerozolu. Można użyć również specjalnego pistoletu natryskowego, dzięki któremu dostaniesz się bez problemu do każdej szczeliny i najdrobniejszego elementu, a do tego przeprowadzisz prace zabezpieczające bardzo szybko. Z odpowiednio dopasowanym preparatem rdza na nadkolach, rdza w układzie chłodzenia czy na innych elementach samochodu, nie powinna się pojawić.

UWAGA! Zanim zaaplikujesz preparat, dokładnie zabezpiecz hamulce oraz wydech, ponieważ wszelkie zabrudzenia mogą być niebezpieczne i doprowadzić do problemów na drodze!

Kiedy użyć środki na rdzę? Najlepiej po każdej zimie, w trakcie której nasze auto jest szczególnie narażone na działanie ekstremalnie trudnych warunków atmosferycznych, a także soli, którą posypywane są nasze drogi. 

 

 

Rdza na samochodzie – jak z nią walczyć?

Pojawienie się korozji na karoserii, rdza w układzie chłodzenia czy na przewodach hamulcowych to duży problem, z którym poradzić sobie mogą jedynie specjaliści (i to nie zawsze!). Dlatego też, poza stosowaniem zabezpieczeń antykorozyjnych, możesz spróbować chemicznie pozbyć się ognisk korozji, gdy zauważysz, że rdza w samochodzie wkrótce może stać się Twoim problemem. Tutaj jednak większość specjalistów radzi, by z problemem udać się do zaufanego mechanika.

 

Na wszelki wypadek – udaj się do warsztatu!

Specjaliści, mający do swojej dyspozycji najlepsze narzędzia i preparaty, a także korzystający ze sprawdzonych metod tworzenia zabezpieczeń, okażą się nieocenioną pomocą – szczególnie w sytuacji, gdy posiadasz starszy samochód albo właśnie kupiłeś używane auto. Zadbają oni nie tylko o kompleksowe zabezpieczenie antykorozyjne wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, ale również będą w stanie pomóc w przypadku pojawienia się pojedynczych ognisk korozji. W przypadku podstawowej usługi zabezpieczenia antykorozyjnego, należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych – w zależności od rodzaju posiadanego pojazdu.

 

Dlaczego zabezpieczenie przed rdzą jest niezbędne?

  • Nasze samochody są narażone na złe warunki atmosferyczne, wilgoć, a także liczne zanieczyszczenia chemiczne oraz sól, jaka znajduje się na drogach.
  • Użytkowanie samochodu może spowodować uszkodzenie powłok antykorozyjnych – również tych stworzonych przez producenta.
  • Rdza w samochodzie może doprowadzić do uszkodzeń, które doprowadzą do niebezpieczeństwa na drodze.
  • Preparaty na rdzę są o wiele tańsze niż ewentualna konieczność usunięcia korozji w warsztacie. Warto więc profilaktycznie dbać o zabezpieczenie auta.

Wszystkie wpisy