Zmiana opon na zimowe – o czym warto pamiętać? Wszystkie wpisy

2018-10-23 14:19:57

Sezon zimowy na drogach zbliża się wielkimi krokami i dlatego czas najwyższy, by zmienić opony na zimowe. W związku z tym postanowiliśmy podzielić się kilkoma wartościowymi wskazówkami na temat opon zimowych i tego, na co warto zwrócić szczególną uwagę – w trakcie samodzielnej wymiany, zakupu czy użytkowania opon.

 

Od kiedy opony zimowe?

W teorii najlepszy czas na opony zimowe w Polsce to początek października, kiedy w warsztatach nie ma kolejek, a różnice temperatur w dzień i w nocy nie są aż tak duże i zwykle warunki na drogach nie zaskakują. Akurat w tym roku pogoda nas rozpieszcza i wysokie temperatury słusznie wszystkich zmuszają do jeżdżenia na oponach letnich.

Jeżeli natomiast wciąż jeździsz na letnich – wymień opony jak najszybciej, aby nie narazić się na konieczność podróżowania po zamarzniętych czy zaśnieżonych drogach w nieprzepisowy sposób. Gdy temperatury spadają już poniżej 6-7 stopni Celsjusza  to sygnał, że warunki na drodze będą coraz bardziej ekstremalne. Nie ma więc na co czekać!

 

Czy to konieczne?

Oczywiście – przede wszystkim dlatego, że opony zimowe w Polsce i na całym świecie posiadają głębszy bieżnik o większej liczbie nacięć, co sprawia, że zachowują odpowiednią przyczepność na śniegu. Co więcej – wykonywane są z mieszanki o innym składzie, co pozwala dostosować je do niskich temperatur. Dzięki nim zapewniasz sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy zimą.

 

kiedy zmieniać opony

 

Wymieniasz samodzielnie? Zwróć uwagę na to, co najważniejsze!

Większość z nas decyduje się oczywiście na usługi specjalistów, jednak od kiedy opony zimowe nie mogą zostać zakładane przez właścicieli aut? Wbrew pozorom nie jest to aż tak wielka sztuka, przy czym należy zwrócić uwagę na to, by opony zimowe z felgami:

 

  • posiadały właściwe ciśnienie, którego wartość podana jest przez producenta na boku opony,
  • posiadały odpowiednią głębokość bieżnika, dzięki czemu będziesz miał pewność, że są one zdatne do użytku,
  • były odpowiednio wyważone, co można osiągnąć dzięki specjalnej wyważarce i dodatkowym akcesoriom w postaci ciężarków.

 

Warto też zadbać o właściwe ustawienie kół – zbieżne, które zapewnia największą stabilność prowadzenia w ekstremalnych, zimowych warunkach.

 

Czy warto inwestować w używane opony zimowe?

Jeżeli bardzo zależy Ci na oszczędnościach, możesz zdecydować się na taki ruch. Jednak kupując używane opony zimowe, musisz pamiętać o tym, aby nie miały one więcej niż pięć lat. Warto też, byś zwrócił się do specjalisty, który oceni ich stan i ewentualną przydatność. Jeżeli sprawdzasz to samodzielnie zwróć szczególną uwagę na to, czy używane opony zimowe posiadają odpowiednio głęboki bieżnik – jeżeli posiada on mniej niż 4 mm, oznacza to, że opona jest zużyta.

 

opony zimowe

 

A może opony całoroczne?

Opony zimowe z felgami należy wymieniać, bo wymuszają to na kierowcach warunki pogodowe panujące w naszym kraju. Jednak nie wszędzie tak jest – w wielu krajach stosuje się opony całoroczne i często polscy kierowcy – w celu zaoszczędzenia – również chcą z nich skorzystać. Czy warto? Niekoniecznie, ponieważ dobrej jakości opony całoroczne, które zachowają odpowiedni stan na przestrzeni sezonów, to bardzo duży koszt. A oszczędzać na jakości nie ma sensu, bo nie tylko szybko będziesz musiał kupić nowy komplet opon, ale też narazisz się na niebezpieczeństwo na drodze.

 

Opony zimowe w lecie?

Opony zimowe w Polsce, chociaż są coraz lepiej i bezpieczniej użytkowane przez kierowców, wciąż stanowią dla wielu osób tajemnicę. Brak wiedzy prowadzi do nieprawidłowych zachowań, takich jak korzystanie z opon zimowych w lecie. Czy jest to bezpieczne? Oczywiście, że nie, ponieważ – jak zostało wspomniane wcześniej – są one wykonane z miękkiej mieszanki (w porównaniu do letnich), w związku z czym są bardziej narażone na przebicia. Opony zimowe w lecie również bardzo szybko się zużywają – nie są po prostu przystosowane do jazdy przy temperaturach rzędu 25 stopni Celsjusza. Nie warto również liczyć na dobrą stabilność pojazdu.

 

Najbezpieczniej wymieniać opony na zimowe przy konsultacji ze specjalistą, szczególnie w przypadku braku doświadczenia. Masz wtedy pewność tego, że wybierz odpowiednie opony zimowe z felgami i że zostaną one założone w pełni profesjonalnie.

 

wymiana kół


Wszystkie wpisy