Jak dobrać odpowiednie części do samochodu? Wszystkie wpisy

2019-04-15 14:47:31

Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiednie części do samochodu? Szukasz skutecznego sposobu na to, by szybko wybrać pasujące elementy? Podpowiadamy, jak dobrać części do auta, by cieszyć się jego długą żywotnością!

Jak szukać części do samochodu? Na co należy uważać?

Zakup części do samochodu wiąże się z nie lada poszukiwaniami. Jeśli nie lubisz oddawać tego typu obowiązków w ręce mechaników i wolisz poszukać części na własną rękę, warto dowiedzieć się, w jaki sposób się za to zabrać.  

Podzespołów najczęściej wyszukuje się według:

  • Marki
  • Rocznika
  • Wersji samochodu

Do katalogów, jakie oferują hurtownie części samochodowych oraz producenci warto wprowadzić także inne parametry. Ważna jest na przykład moc silnika samochodu oraz rok jego produkcji. Części można kompletować także na podstawie znajomości typu skrzyni biegów oraz typu zawieszenia. Istotne są także informacje na temat wyposażenia pojazdu oraz rodzaju zainstalowanej klimatyzacji. Skąd wziąć takie dane?

części samochodowe

Jak uzyskać informacje o pojeździe i wybrać odpowiednie części do auta?

Informacje dotyczące wersji samochodu, roku jego produkcji oraz szereg innych ważnych danych można uzyskać z dowodu rejestracyjnego pojazdu. W dowodzie można znaleźć także numer VIN – oznaczenie nadane przez producenta.

Markę pojazdu można znaleźć w polu D.1, typ pojazdu jest opisany w polu D.2, natomiast jego model można zlokalizować w polu D.3. Inne parametry, takie jak pojemność silnika, czy jego moc znajdują się w polu P.

Inny sposób na to, by dopasować do samochodu odpowiednie części, to zlokalizowanie jego numeru OEM. Aby znaleźć identyfikację pojazdu, należy wymontować części i odnaleźć oznaczenia podzespołów.

Numery można namierzyć także na karoserii pojazdu lub odczytać z deski rozdzielczej. Każdy producent posiada własną numerację, dzięki czemu części można zidentyfikować za pomocą numeru głównego oraz numerów poszczególnych producentów.

W ten sposób można dopasować do pojazdu między innymi takie części jak:

  • Filtry oleju, paliwa, powietrza
  • Elementy układu hamulcowego – np. klocki, tarcze lub pompę
  • Elementy sterowania sprzęgłem
  • Elementy układu zawieszenia – np. sprężyny
  • Amortyzatory

Jak dopasować odpowiednie części?

Czasem wystarczy wpisać dany numer OEM w wyszukiwarkę internetową, by łatwo namierzyć dane podzespoły. Jednak nie jest tak w przypadku wszystkich aut. Aby dopasować części i nie kupować niepotrzebnie czegoś, co nie będzie pasowało do naszego modelu auta, należy zawsze uważnie czytać opisy podzespołów. W opisach najczęściej zawarta jest informacja odnośnie tego, do których rodzajów pojazdów części nie pasują. Wyboru warto dokonywać niespiesznie i starannie.

Sprzedawcą części może być także warsztat. W renomowanych serwisach części są dowożone nawet kilka razy dziennie. W ten sposób klient nie musi tracić czasu na poszukiwania elementów zamiennych. Niektóre warsztaty współpracują z wyszukiwarkami samochodowymi po numerze VIN, dzięki temu ryzyko nietrafionego zakupu jest jeszcze mniejsze. To jedna z najpewniejszych metod doboru części samochodowych! Inny sposób na nabycie części to skorzystanie z wyszukiwarki oferowanej przez hurtownię lub bezpośrednio u producenta.

Co w sytuacji, gdy kupiliśmy części, które nie pasują do naszego auta?

Kupno części samochodowych przez Internet zawsze jest obarczone pewnym ryzykiem. Wybór podzespołów warto skonsultować z profesjonalnym mechanikiem. Warto także upewnić się, że w przypadku nietrafionego zakupu przysługuje zwrot.

Warto także pamiętać, że warsztaty samochodowe posiadają ceny niższe, aniżeli klienci detaliczni. Dodatkowo, wykonując uslugę z wykorzystaniem części, faktura za naprawę jest obarczona niższym podatkiem, niż sama sprzedaż części, co w efekcie często pozwala zaoszczędzić na częściach, pozwalając po prostu danemu warsztatowi zająć się ich dopasowaniem i sprowadzeniem.


Wszystkie wpisy